Kendi Sanal Özel Ağınız ile Neler Yapabilirsiniz?

İnternet, herkes tarafından ortak kullanılan bir altyapıya sahiptir. VPN -Sanal Özel ağ- ise herkes tarafından kullanılan bu ortak yapıyı kullanarak bireylerin ve kurumların internet aracılığıyla kendi sanal özel ağlarını kullanmalarını sağlayan bir teknolojidir.

Adından da anlaşılacağı gibi, VPN teknolojisi bireylere ve kurumlara sanal özel bir ağ sağlayarak onların internet üzerindeki trafik akışlarının internetteki diğer trafik akışından gizlenmesini ve özel olmasını sağlar.

VPN teknolojisi bu gizliliği sağlamak için farklı tünel protokolleri kullanabilir.

  • OpenVPN: Açık kaynak koduna sahip olan OpenVPN protokolü, birçok şifreleme türü ve bağlantı noktasıyla kolaylıkla ayarlanabildiğinden tercih edilen fakat yeni sayılabilecek olan bir protokoldür. Birçok ücretli VPN sağlayıcısı tarafından bu protokol kullanılmaktadır. Kullanılan cihazın donanım ve yazılımına ve VPN kurulumuna bağlı olarak Noktadan Noktaya Tünel Protokolü (PPTP) kadar hız sağlamasa da İkinci Katman Tünelleme Protokolü (L2TP) kadar hız sağlayabilmektedir. OpenVPN, web siteler tarafından kullanılan Hiper Metin Aktarım Protokolündeki gibi bir şifreleme sağlayan OpenSSL adı verilen güvenlik protokolünü kullanır. Bu şekilde herhangi bir bağlantı noktasına kolaylıkla bağlanabilir. Bağlantıyı normal internet trafiği gibi göstermesinden dolayı engellenmesi çok zor bir protokoldür. Amerika Birleşik Devletleri tarafından standart şifreleme olarak kabul edilen AES ve simetrik şifreleme yöntemlerinden biri olan Blowfishgibi çeşitli şifreleme algoritmalarını kullanan OpenVPN, güvenilir bir VPN protokolüdür.
  • L2TP/IPSec: İkinci Katman Tünelleme Protokolü genellikle güvenlik için IPSec protokolü ile birlikte kullanılır. Amerikan Ulusal Ajansı tarafından geliştirilmiş olduğu için IPSec protokolü hakkında uzmanların endişeleri vardır. Endişeleri bu protokolün gözetleniyor olabileceğine dairdir.
  • SSTP: Güvenli Soket Tüneli Protokolü öncelikle Windows Vista üzerinde kurulmuş olan ve Microsoft tarafından geliştirilen bir protokoldür. AES şifreleme algoritmasını kullanır.
  • IKEv2: İnternet Anahtar Değişim Protokolü aslında bir VPN protokolü değildir fakat öyle de düşünülebilir. Özellikle 3G ve 4G LTE hücresel bağlantısına sahip mobil cihazlarda kopan bağlantıyı tekrar bağlamakta iyi olduğu için kullanılır. En hızlı protokol olduğunu söyleyebiliriz.
  • PPTP: Noktadan Noktaya Tünel Protokolü en eski ve en çok kullanılan VPN protokolüdür. Bir Microsoft çalışanı tarafından 1996 yılında iki bilgisayar arasında özel sanal ağ oluşturulmasıyla ortaya çıkmıştır. Düşük şifreleme standartları olduğu için en hızlı VPN protokollerinden biridir. Düşük şifreleme standartları büyük güvenlik açıkları demektir.

Güvenilir bir VPN sağlayıcısının sağladığı VPN hizmetinde internet trafiğiniz çeşitli algoritmalarla şifrelenir ve üçüncü partilerin bu trafiği okumaları ve anlam çıkartmaları bu şekilde engellenir.

Kendi sanal özel ağınızı kullandığınızda, değişen IP adresinizle birlikte internet üzerinde anonim olursunuz. Bu anonimlik, internete sanal özel ağ üzerinden bağlanmaktan gelir. Gizli yani anonim olan bir ağı kötü niyetli bir bilgisayar korsanının takip etmesi ya da taciz etmesi mümkün değildir. Çok profesyonel ve karmaşık saldırılar sonrası bile sanal ağ üzerinde akan veri ve bilgiler şifreli olacağından dolayı herhangi bir bilgi ortaya çıkmaz.

Kendi sanal özel ağınızla sınırsız internetin keyfini çıkarabilirsiniz.Sınırsız internet; sınırsız bant genişliği ve sınırsız içerik olarak düşünülebilir. Bazı VPN sağlayıcıları sınırsız bant genişliği sağlayarak kullanıcılarının internet servis sağlayıcısının belirlediği veri aktarım kapasitesi sınırını aşmalarına yardımcı olur ve veri kotasını ortadan kaldırır. Sınırsız içerik ise IP adresinin değişmesi ile erişilen bir başarıdır.

Netflix gibi dizi film platformlarının sağladığı içerikler ülkeden ülkeye değişmektedir ve IP adresini değiştirerek Netflix’in diğer ülkelerdeki içeriklerine ulaşmak mümkündür. IP adresi değiştiğinde aynı zamanda erişime engelli web sitelere de erişim sağlanabilir. Wikipedia gibi erişime engelli web siteler aslında erişime engelli değildir. Belirli bölgenin  IP adresine sahip internet kullanıcılarının o web siteye erişimi engellidir. Wikipedia Türkiye’ye IP adresi değiştirerek girmek bu sebeple mümkündür.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir