Turist vizesiyle Polonya’da oturum izni alma devri yeni kanunla kapandı!

Geçtiğimiz yıl bu konu fiilen yavaş yavaş uygulamaya geçmeye başlamış olsa da, asıl kanunlaşma ve meselenin kesinleşmesi için vakit gerekiyordu. Turist vizesiyle Polonya’da oturum iznine başvurular ‘derhal’ reddedilecek.

27 Nisan 2019’dan itibaren Polonya’ya ziyareti C tipi ya da 1 ve 2 numaralı D tipi vizeler ile oturum iznine başvuranların istekleri daha hemen başvurusu sırasında reddedilecek. Bu kararı da Polonya Yabancılar Kanunu’nun 116. maddesinin 5. ve 6. paragrafına dayandırıldığının da altını çizmekte yarar var.

Daha öncesinde de 6 Şubat 2018’de ‘Şengen Vizesi ile Oturum Alamayacak Mıyız?‘ başlıklı bir yazı paylaşmıştık. O zamanlarda yazımız çokça ses getirmişti. Birkaç örnek vardı, sınır dışı edilen ya da oturum izin başvurusu reddedilen. Ancak durum artık daha da ciddi bir yola girmiş oldu.

Bu uygulama, çoğu Avrupa ülkesinde zaten uygulanıyor. ‘Hangi statüde geliyorsan, o statüde kal‘ mantığı ile yürütülecek olan ve pratikte bir yılı aşkın süredir de ‘herkese denk gelmese de‘ , çokça kez karşılaşılan uygulama, artık resmiyet kazanmış oldu.

Peki kimler nasıl etkilenecek?

Geçen sene de söylediğimiz gibi, bu tarz konuları pratikte yaşayarak daha çok detaylıca öğrenmiş oluyoruz. Ancak asıl iletilmek istenen şu ki, eğer turist olarak gezmeye ya da arkadaşınızı, ailenizi görmeye geldiyseniz, oturum iznine başvurup kalamazsınız diyor. Bu da çalışamazsınız manasına da getirilebilir. Eğer gelip de eğitim görmek istiyorsanız da, bizim tavsiyemiz, üniversiteler üzerinden eğitim vizesiyle gelmeniz. Sonrasında o şekilde oturum iznine başvuru yapabilirsiniz. Ama ‘turistik gelip bakayım, sonra bi ara oturum iznine başvururum, sonra zaten 1-2 yılda sonuçlanıyor, mezun olduktan sonra da çaresine bakarız‘ ideolojisi ufak ufak çökmeye başlıyor.  Üniversite öğrencilerinin de statülerine uygun davetiyelerle vizelerini alıp gelmesi lazım. Zaten İLETİŞİM sayfamızdan bizimle irtibata geçip de Polonya’da üniversite okumak isteyenleri o şekilde yönlendirip, kayıtlarını almaya çalışıyoruz. Diğer yandan iş bulup da geleceklerin de, ‘turistik gidip, orada çözeriz‘ meselesine bir duvar koymuş vaziyette, bu yeni kanun.

AYRICA, hem Polonya’dan hem de herhangi bir Şengen ülkesinden turistik vize ile gelenler, bu kanundan etkilenmiş olacak. Yani İtalya’dan almış olduğunuz turistik vize ile Polonya’da oturum iznine başvurma mevzusu, tam anlamıyla kapanmış oluyor (ki zaten bu konuda milyonlarca kez bahsetmiştik).Polonya’da üniversite okumuş-bitirmiş olanlar ne yapacak?

Bu konuyu biraz tecrübe ederek göreceğiz. Ama yine de, birkaç takipçimizden aldığımız bilgiye göre, eğer Polonya’da zaten üniversite (lisans, yüksek lisans ya da doktora) mezunu olduysanız (tabi ki tam zamanlı bir bölüm olmalı, hafta sonu eğitimler sayılmıyor), çalışma izninden muaf oluyorsunuz. Bu konuyu daha önce VEDEGO‘da da açıklamıştık. Bu sebeple de takipçilerimiz ve okuyucularımız, turistik olarak gelmiş olsalar dahi, çalışma izninden muaf oldukları için, problemsiz şekilde oturum kartlarını almışlardı. Şimdi bu kanun sonrasında uygulamaları hep birlikte izleyip göreceğiz.

Mutlaka bu konudaki tecrübelerinizi yorum kısmında bizimle paylaşın. Okuyucularımızın yorumları bizim için çok değerli. Bu konuda bir problem yaşadınız mı? Ya da problem yaşayan bir tanıdığınız var mı? Sizce başka hangi hususa dikkat etmek gerekiyor?

Kaynak: https://udsc.gov.pl/nowelizacja-ustawy-o-cudzoziemcach-2/

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir