Polonya’da 3 Kral Bayramı ve Geleneği (100. VİDEOMUZ)

Her yıl 6 Ocak’da kutlanan bu bayramın aslında birçok ismi var. En çok bilineniyle 3 Kral Bayramı dediğimiz bu gün, biz de geleneklere uygun şekilde kutlamalara katıldık ve kısa bir video ile günümüzü anlattık.

6 Ocak Yortusu, Epifani Bayramı, 3 Kral Bayramı (Święto Trzech Króli), ya da On İkinci Gün Bayramı… Hangisini isterseniz kullanabilirsiniz. Önemli olan, her yıl 6 Ocak tarihinde kutlanıyor olması.

3 Kral Bayramı ‘nın özelliği nedir?

Hristiyan inancına göre Hz. İsa’nın doğumundan 12 gün sonra kutlanan ve Doğudan gelen CasparsMelchiors and Balthazar isimli 3 kralın, İsa bebeği ziyaretini ifade eden Katolik geleneklerden birisidir.

Farklı mezheplerde farklı anlamlar ifade edebiliyor. Ancak Polonya nüfusunun çok büyük bir kısmı Katolik olduğu için, 3 Kral Bayramı da bu şekilde ifade ediliyor.
3 Kral Bayramı, Polonya’da asırlardır kutlanıyor. Artık epey köklü bir gelenek yani.

Komşularınızın kapısında K+M+B harflerini gördünüz mü? Herkes yapmıyor elbet, ama biz birçok komşumuzda kilisede kutsanmış tebeşir ile evlerinin herhangi bir kapısına K+M+B yazarlar. Biz okuyup araştırana kadar, konuyu biraz yanlış biliyormuşuz. 3 müneccim papaz kralın isimlerinin baş harfleri diye düşünmüştük. Çoğunluk da öyle bilir zaten. Ama mesele biraz farklı. Latince’de ‘Christus Mansionem Benedicat’ yani ‘İsa bu evi kutsasın’ anlamına geliyor.

Her yıl 6 Ocak tarihi Resmi bir tatildir. Bu sebeple iş-güç bırakılır ve bayram kutlaması yapılır.
Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir