Tarihte İlk: Polonya Złotisi ile Türk Lirası Dengesi Değişti!

Polonya parası mı değerli, Türk parası mı? Bu soru sürekli bize geliyor olsa da, hep cevabımız tabii ki Türk Lirası olmuştu. Lakin durum artık değişti.

Bu konuya Kasım 2017’de Polonyadan.Com’da değinmiştik. Çünkü tarihte ilk kez, 2017’nin dördüncü çeyreğinde, Polonya Zlotisi, Türk Lirası’ndan daha değerli bir konuma geldi.

Yıllar öncesinde bu yana, iki para birimi arasındaki ilişkiyi yakından takip edenlerdenim. Üniversiteyi Polonya’da okuduğum için, kaç lira kaç złoty yapıyor konusunu iyice takip ederdim. Öğrenciyken, gayet rahattı herşey. 1000 TL ile 2200 Złoty alabiliyorduk. Bu durum uzun süre böyleydi. Ancak 2013 yılında, artık Türk Lirası’nda ‘gerçekten hissedilir’ düşüşler yaşandı. O günlerden sonra da bir daha ‘ciddi bir’ yükselişe geçtiği de görülmedi.

Yine Polonyadan.Com sitemizde Aralık 2016’da Türk Lirası değer kaybediyor analizini sizinle paylaştığımda, durumun bu şekilde acı sona geleceğini tahmin etmiş olsam da, istemiyordum, kendime de itiraf edemiyordum. Ancak o düşüş artık ‘şarampolden yuvarlanmaya’ kadar gitti ve şimdiki seviyelere geldi.

Dediğim gibi, eskiden 1 lira ile 2 Złoty alırken, durum 1 lira ile 1 Złoty almaya kadar inmişti. Sonra ise, daha büyük bir tehlike ile karşı karşıya kaldık. Nasıl mı? Şimdi, Mart 2018 itibariyle, 1 Złoty ile 1,14 Türk lirası alabiliyoruz. Evet, yani artık durum tam da tersine döndü. İşin kötüsü, Türk lirası, Złoty karşısında değer kaybetmeye her geçen gün devam ediyor. 1 Türk lirası ile bugün sadece 0,88 Złoty alabiliyoruz. Bir zamanlar 2,20 Złoty alabilmek nerede, şimdi 0,88 Złoty alabilmek nerede…

Bir ekonomist değilim. Ama yıllardır Polonya’da olduğum ve Polonya ile ilgili bir de blog sahibi olduğum için, bu konuya değinmem şarttı. Artık yorumları, siz değerli izleyicilerimize ve takipçilerimize bırakıyorum.

Kanalımızı takip etmeyi unutmayın!

YouTube Kanalımız: Vedego

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir